top of page

Asmeninių finansų pamokos

Kodėl mes mokomės asmeninių finansų valdymo?

Kai norisi gyventi geriau, pirmiausiai svajojame apie didesnio pinigų kiekio gavimą iš valdžios, giminių, darbdavio, klientų, loterijų, žioplių .... Net ir kai tie pinigai netikėtai atsiranda, pagerėjimas būna tik dalinis, labai trumpalaikis. Po to gyvenimas dar labiau pablogėja. Tarsi panaudojus narkotikus. Kodėl?

Nes nemokantys jų valdyti nesugeba jų ir tinkami naudoti ir su atsiradusiais pinigais elgiasi blogai, o tai tik padidina būsimų problemų apimtis.

Savi pinigai

Daugelis mano, kad visos jų pajamos yra jų pinigai. Tai pragaištinga iliuzija. Pinigai, kuriuos būtina nuolat mokėti už įprastines egzistencines išlaidas, komunalines paslaugas, pasyvų išlaikymą, silpnybėms (malonumams) ir kt. apmokėti, neturėtų būti įvardijami savais. Jie laikini, pro mus praplaukiantys pinigai. Savi pinigai – tai tik faktiškai turimas likutis, kuris lieka neišleidus visų pajamų „būtinoms“ reikmėms.

 

Ieškome darbo. Kur? Kaip?

Puikų pasirodymą pokalbio metu lemia sugebėjimas greitai, lanksčiai, sumaniai atsakyti į darbdavio užduodamus klausimus (todėl pokalbiui reikia kruopščiai ruoštis), taip pat sugebėjimas užtikrinti, kad esate motyvuotas ir pasiruošęs dirbti šį darbą (todėl ruošiantis pokalbiui reikia gerai apsvarstyti, kuo galėtumėte motyvuoti norą dirbti šį darbą ir kaip pagrįstumėte savo pasiruošimą); be abejo Išvaizda ir laikysena (todėl einant į pokalbį būtinas nepriekaištingas tvarkingumas, “pasitempimas”, žvalumas, pasitikėjimas savimi)

Investavimo pagrindai

Skaitydami šią pamoką sužinosite:

Kas yra investavimas; Kokiais kriterijais remiantis skirstomos investicinės priemonės; Kuo tarpusavyje susiję pelningumas, rizika, likvidumas ir investavimo laikotarpis; Kaip palyginti investavimo priemones pagal saugumą, pelningumą, likvidumą ir grąžą.

Indėliai

Tai banke padėti pinigai, santaupos, viena iš investavimo priemonių,  Indėliai yra apdrausti, tai yra visiškai nerizikinga investicija.  Indėliai nuo taupomųjų sąskaitų skiriasi vienu atžvilgiu - jie turi nustatyta terminą ir palūkanas.  Indėlių palūkanų dydis priklauso nuo indėlio trukmės, padėtos valiutos bei indėlio rūšies.  Už indėlius išmokėtos palūkanos Lietuvoje neapmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu, jei neviršija 10 000 Lt.

Akcijos

Akcijos - tai vertybinis popierius , nusakantis teises jo savininkui (akcininkui) gauti dalį akcinės bendrovės pelno kaip dividendus, dalyvauti valdyme ir gauti dalį nuosavybės, liekančios po jos likvidavimo. Tai yra investicinis nuosavybės vertybinis popierius.  Akcijos yra populiariausias ir vienas iš geriausių kada nors sugalvotų investicinių instrumentų. Akcijos yra vienas rizikingiausių investicinių instrumentų.

Obligacijos

Obligacijomis vadinami vertybiniai popieriai, liudijantys kredito suteikimą, už kurį mokamos palūkanos. Obligacijas dažniausiai leidžia stambios kompanijos ir valstybės siekdamos pritraukti papildomą kapitalą t.y. pasiskolinti. Obligacijas išleidžianti organizacija dar vadinama emitentu. Obligacijos leidžiamos nustatytam terminui. Pasibaigus galiojimo laikotarpiui emitentas išperka obligacijas iš jų savininkų, išmokėdamos obligacijos vertę.

Alternatyvios investicijos (nuorodos į video)

Meno kurinių, senų automobilių ar netgi knygų vertė nuolat auga. Tai yra alternatyvios investicijos ir toli grąžu tai nėra vien tik turtuolių užsiėmimas. Tad jeigu norite sužinoti daugiau apie alternatyvias investicijas, kaip į jas investuoti, kaip rinktis, kur jų įsigyti ir nuo ko priklauso jų kaina, šis straipsnis yra skirtas būtent jums.

Draudimas

Dažnai šiuolaikinė gyvybės draudimo sutartis apima ne tik draudimo nuo tam tikros rizikos elementą, bet ir tam tikrą lėšų kaupimo ar investavimo paslaugą. Dalis draudimo įmokos yra skiriama rizikai padengti ir rezervui formuoti, o kita dalis kaupiama ar investuojama.

Apie draudimą plačiau

bottom of page